Oznámení

Provoz fóra byl ukončen

Licence Texy! + Nette, copyrighty a tak podobně :) 

před 12 lety

littlemaple
Člen | 60

Zdravím, chtěl jsem se zeptat… Nějak mi nejde do hlavy, že Nette má jinou OS licenci než Texy!. Myslel jsem, že ho obsahuje, ne? V tom případě by mělo být Nette, stejně jako každý software obsahující Texy!, také pod GPL. Jedině, že by ona speciální Nette licence byla něco kompatibilního s GPL – to nevím, nepročítal jsem to tak důkladně…

No, vlastně mi jde o toto – je možné vytvořit svou aplikaci, v níž bude Texy! a nějaké kousky z Nette (dejme tomu třeba NHtml nebo NSafeStream apod.) a vydat ji pod GPLv2? Podle Nette licence (bod 1) bych měl přiložit i Nette licenci… No mám v tom trochu zmatek :/.

A ještě – v Nette licenci…

Redistributions of source code must retain the above copyright notice in all source code files.

je přeloženo jako

Šířený zdrojový kód musí obsahovat výše uvedenou informaci o copyrightu ve všech souborech zdrojového kódu.

nad čímž jsem chvíli přemýšlel… Retain znamená něco jako udržet/ponechat, takže předpokládám, že copyrighty je nutné mít jen v souborech s Texy/Nette třídami. Ta česká věta by se dala skoro pochopit tak, že ve všech souborech nového softwaru (tedy i těch, které jsem napsal já) musí ty copyrighty být taky :) . Ale je možné, že mi jenom věci dochází divně a pomalu a zamlžuji si jasný význam sám :D .

Ptám se proto, abych dělal věci správně – určitě bych nerad někde zapomněl licenci nebo copyright.

Editoval littlemaple (26. 1. 2008 20:56)

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Texy není součást Nette, jde o odlišné projekty a mají i odlišné licence. Myslím že by měly být kompatibilní, takže je možné distribuovat aplikaci ve které bude Texy i Nette. Ale změnit licenci asi nepůjde, takže Nette bude muset být pod Nette licencí a Texy pod GPL.

Copyrighty je nutné mít samozřejmě jen v souborech s Texy/Nette třídami.

před 12 lety

littlemaple
Člen | 60

Díky :) . Ale…!

Ale změnit licenci asi nepůjde, takže Nette bude muset být pod Nette licencí a Texy pod GPL.

Této větě moc nerozumím. Zkusím modelovou situaci:

Udělám aplikaci v OOP PHP5, kterou pojmenuji třeba PrasoLiškaFramework, a bude obsahovat 80% tříd mé vlastní výroby, 15% tříd bude vykradených z Nette (NObject, NHtml, kdovíco dalšího, ale vlastně celé Nette tam nebude) a těch zbylých 5% bude dejme tomu Texy!. Aplikaci musím dle licence Texy! vydat pod GPL, ale zároveň musím dle licence Nette přibalit i ji. Jaká je potom licence PrasoLiškaFrameworku? Jak může být zároveň pod dvěma licencemi? Mám do adresáře /doc/ přibalit GPL licenci, Nette licenci a produkt prohlásit za GPL? Je to nějaké zmatené :) .

(Pozn.: Když píšu zároveň pod dvěma licencemi mám na mysli úplně zároveň. Texy! má třeba dvojí licencování, ale to je vylučovací buď a nebo, paralelně. Ne zároveň :) ).

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Jak se to řeší obecně netuším, to je spíš otázka na právníka. Jako autor ale nemám problém s tím, když bude Nette šířeno pod GPL.

před 12 lety

littlemaple
Člen | 60

Super, to to zřejmě celé řeší :D . Kdyžtak bych se pak před nějakým „ofišl“ vydáním ještě ozval a nechal to zkontrolovat, jestli je to možné uvolnit v takové podobě :) . Díky moc za odpovědi, teď už dost keců a šup abych to doprogramoval ;) .