Oznámení

Provoz fóra byl ukončen

Licence obecně

před 12 lety

MartyIX
Člen | 219

Moje otázka bude možná trochu off-topic, ale rád bych znal odpověď.

1] Pokud někdo chce šířít nějaký software pod jakoukoli licencí (GPL atd..), jak to udělá? Moc se mi nechce věřit, že stačí na stránky napsat, že to šířím pod tou a tou licencí.

2] Jak je to s tlačítkem Make a donation, to už se přeci musí nějak danit, resp. je to zisk (i dar se daní pokud vím), není zde nějaký rozpor s licencí GPL (či dalšími z této rodiny)?

děkuji za odpověd a omlouvám se, jestli to sem tak úplně nepatří, myslím si, že tyto otázky však zajímá poměrně dost lidí

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

ad 1: spíš než napsat to na stránky je důležité napsat to přímo do toho softwaru a přiložit k němu kopii licence (obvykle v souboru LICENSE.TXT).

ad 2: GPL se vůbec dotací nebo danění netýká. Určuje pravidla pro používání a šíření software.

ad 2b: Zisk se samozřejmě daní.

před 12 lety

MartyIX
Člen | 219

ad 1: spíš než napsat to na stránky je důležité napsat to přímo do toho softwaru a přiložit k němu kopii licence (obvykle v souboru LICENSE.TXT).

Směřuju k tomu, že když je licence napsaná jen v přiloženém souboru, tak je zde prostor pro někoho, kdo by ten software vzal, změnil autora, logo,.. a pak to vydával za vlastní dílo a mohl by to prodávat (udělat z toho proprietální dílo).

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Ano, to je stejný případ, jak když necháme před domem stát auto, tak vzniká prostor pro někoho, kdo by to auto vzal, změnil SPZ a pak to vydával za své auto a prodal ho.

V obou případech jde o porušení zákona a od toho je tu policie.

před 12 lety

MartyIX
Člen | 219

Ano, to je stejný případ, jak když necháme před domem stát auto, tak vzniká prostor pro někoho, kdo by to auto vzal, změnil SPZ a pak to vydával za své auto a prodal ho.
V obou případech jde o porušení zákona a od toho je tu policie.

Ne tak uplne, kdyz napriklad na svych strankach vydam skript, ktery udela jen nejakou specifickou vec (odstrani tagy z textu,…) tak nikdo nepozna, ze je to kod s licenci, protoze zdrojove kody se nikdy nedostanou na verejnost..

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Tady přece nejde o to, jestli to někdo pozná nebo ne, ale jestli došlo k porušení licence a tím pádem i zákona. Nebo mi uniká pointa diskuse? Je krádež peněženky v pořádku, pokud si toho nikdo nevšimne?

Třeba konkrétně v případě Texy: tím, že je použiješ na svých stránkách na odstranění tagů a zdrojové kódy se nikdy nedostanou na veřejnost, tím GPL neporušíš. Pokud skript začneš prodávat pod jinou licencí, licenci porušíš a podám na tebe trestní oznámení.

před 12 lety

MartyIX
Člen | 219

O vymahatelnost tveho prava.. hmotne veci, kdyz zmizi, toho si nekdo vetsinou vsimne, ale zdrojoveho kodu, ktery je uzavreny a ktery bude obsahovat nejaky kod licencovany pod GPL? Tot vse, co resim :)

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Nezlob se, ale fakt nechápu, co se snažíš řešit. Mám pocit, že jen upozorňuješ na triviální skutečnost, že autorská práva a zákon lze porušovat. No jde to, no. Ale proč mi to říkáš?

před 12 lety

MartyIX
Člen | 219

Nezlob se, ale fakt nechápu, co se snažíš řešit. Mám pocit, že jen upozorňuješ na triviální skutečnost, že autorská práva a zákon lze porušovat. No jde to, no. Ale proč mi to říkáš?

protože pravděpodobně přicházíš o dost peněz?

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Můžeš být konkrétnější?