Oznámení

Provoz fóra byl ukončen

Výpustka

před 14 lety

finwe
Člen | 54

Nevím přesně, jestli je to návrh na vylepšení, nebo bugreprort, ale Texy při převodu tří teček na výpustku uvažuje pouze o užití tří teček. Pří použití více teček je pak zbytek do násobku tří zas obyčejnými tečkami. Mohlo by se ošetřit, aby Texy! převádělo na výpustku 3 a více teček?

před 14 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Určitě. Texy dosud formátovalo přesně dle vstupního textu. Novinkou je (bude) modul, který text bude upravovat, a sem by patřilo i zkrácení více než tří teček na tři. Obdobně také dvou teček na jednu, přidání mezer za tečku a čárku a podobně.

před 12 lety

HajekJirka
Člen | 15

David Grudl psal:
… přidání mezer za tečku a čárku a podobně.

Dobrý den,
chci se zeptat jestli už je možné nějak nastavit aby texy vkládalo mezery za tečky a čárky.

Hledal jsem to v nastavení, ale nikde jsem to nenašel.

Jelikož je Váš příspěvek starší jak 2 roky, tak předpokládám že to lze a chyba je někde u mě.

Děkuji za odpověď.

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Tyhle úpravy textu se mi v praxi neosvědčili, takže se do ostré verze Texy nakonec vůbec nedostali.

před 12 lety

Honza M.
Člen | 1674

Mám zvídavý dotaz. V čem se neosvědčily?

před 12 lety

David Grudl
Nette Core | 6806

Ono je hodně těžké vymyslet taková pravidla, která budou text vylepšovat o chybějící typografii. Tzn. spojovníky vs. pomlčky na správných místech, nedělitelné mezery tam kde mají být (ale nikoliv tam, kde být nemají) atd.

Funguje to za předpokladu, že vstupní text je napsaný podle určitých pravidel. Ale pokud bude vstup sám o sobě špatný, tak to celou situaci natolik zkomplikuje, že člověk ztratí nad Texy kontrolu.

Příklad: podle českých pravidel nemůže být nikdy před tečkou mezera. Výjimkou je jen mezera před … tečkou ve výpustce. Této skutečnosti Texy využívá a syntaxe modifikátorů mezeru před tečkou vyžaduje, takže nedojde k mylné detekci. Jenže, pokud začnu zohledňovat, že někdo píše mezery kolem interpunkce špatně, tak se to na druhé straně projeví nespohlivým detekováním modifikátorů. No, tohle není zrovna související s typografií, ale je snažší na vysvětlení. Ty typografické nuance jsou mnohem větší piplačka.

Vím z praxe, že spousta lidí neumí správně psát interpunkci, ale myslím si, že je lepší jim chybu vysvětlil, než ji podporovat úpravou nástoje. Některým to člověk musí vysvětlovat tisíckrát (ahoj mami), někteří to pochopí hned :-)

před 12 lety

HajekJirka
Člen | 15

Děkuji za vysvětlení.